Če imate mesečno na računu nekaj presežnih sredstev, jih je dobro dati “na stran” in si s prihranki omogočiti varnejšo in brezskrbnejšo prihodnost. Toda katero obliko varčevanja izbrati, da boste dosegli želeni namen?
Zbrali smo nekaj informacij, ki so vam lahko v pomoč pri odločitvi, ali svoje prihranke vezati v depozit, odpreti varčevalni račun, se odločiti za postopno varčevanje, naložbeno z varčevalnim načrtom ali kombinacijo več različnih.
Prednosti varčevanja na banki
- finančna sredstva, ki se jim lahko mesečno odrečete, in glede na
- vaše želje in cilje,
lahko v banki varčujete in poskrbite za svoje prihranke na različne načine.
Varnost
Vaši prihranki so v banki varni, saj so zavarovani z jamstvom Banke Slovenije. Ta jamči za vse vloge do višine 100.000 evrov.
Enostavnost
Vse oblike varčevanja lahko sklenete hitro in enostavno. Vlogo lahko oddate v spletni ali mobilni banki, vedno pa lahko obiščete tudi bančno poslovalnico, kjer se lahko pogovorite in za nasvet vprašate bančnega svetovalca.
Likvidnost
Do privarčevanih sredstev lahko, sicer odvisno od izbranega načina varčevanja, dostopate hitro in enostavno. Pri depozitih je praviloma časovno obdobje, ko ne morete dostopati do sredstev, daljše (od enega meseca do leta ali več), kar prinaša tudi višje obresti. Pri vpoglednih vlogah, kot sta varčevalni račun in postopno varčevanje, pa je to obdobje praviloma krajše. Pri varčevalnem računu mora vsak posamezni (zadnji) polog odležati vsaj sedem dni. Pri postopnem varčevanju pa se lahko stranka odloči za predčasno prekinitev po izteku prvega leta varčevanja, sredstva pa lahko dvigne 31 dni po datumu prekinitve varčevanja oz. pogodbe.
Doslednost
Z varčevanjem na banki boste mesečno presežna sredstva dali “na stran” in se tako uprli skušnjavi, da jih porabite za ne nujne nakupe.
Donosnost
Z varčevanjem na banki boste svoje prihranke tudi oplemenitili. Za koliko, je odvisno od obrestne mere ter dobe varčevanja.